Osobní příběh

Kdo je Monika Šestáková ?

To je otázka, kterou si pokládáte… Pokud mě tedy již neznáte 🙂

Vystudovala jsem střední školu – Obchodní akademii (obor Ekonomie) na Praze 8. Samozřejmě s maturitou 🙂 Tehdy se naskytla otázka… Co budu dělat? Poslala jsem tehdy životopis na první práci, která se mi zamlouvala – přestože byla na druhé straně Prahy. Pozvánka na pohovor, úspěšný test z bankovnictví a byla jsem přijata. Jak jednoduché, řekla jsem si 🙂 Ano, nastoupila jsem do banky.

Nastartovala jsem svoji velkou kariéru v bance – ČSOB a Poštovní spořitelna, a.s. na centrále, zpracování úvěrů. Tenkrát ještě nebylo vše jen o zadávání dat do počítače, ale úvěry se zpracovávaly velmi individuálně a všechny údaje z žádostí se telefonicky nebo přes internet ověřovaly. Tak nějak jsem měla pocit, že každý úvěrový případ závisel i na tom, jak dobře celý případ nastuduji a vyřídím. Zbytek pak provedl systém, nebo schvalovatel. Ale měla jsem radost, když jsem řešila nestandardní situace a dobře to dopadlo… Ten veselý hlas žadatele na druhé straně linky mě pozitivně nabíjel. Postupem času jsem se účastnila mnoha školení, nové postupy, nové produkty, stále více nestandardních žádostí. Ty mě bavily nejvíc. Dokázala jsem zpracovávat úvěry obou divizí (ČSOB i Poštovní spořitelny) od kreditních karet, po kontokorenty, neúčelové úvěry, až po účelové úvěry na bydlení…, vlastně jsme fungovali jako centrála, kam se poslaly žádosti z poboček, pošt, internet. bankovnictví a my je zpracovali. Snažila jsem se být v oboru nejlepší a byla jsem. Z kategorie Úvěrový pracovník I. jsem byla Úvěrový pracovník III., což bylo ocenění na základě získaných zkušeností. Nakonec jsem v bance byla 5 let, pak jsem čekala první mimčo, takže jsem měla přestávku…

Z rodné Prahy jsem se odstěhovala na Kladno, do svého prvního bytu pořízeného na hypotéku. Tenkrát to byla moje první zkušenost s realitkou z pohledu klienta – zájemce o byt. Po první prohlídce bytu v Praze, si se mnou dala paní makléřka z nejmenované RK schůzku v Mc Donaldu. Tam mi podstrčila k podpisu směnku na 90.000 Kč s tím, že provizi uhradím až ve chvíli, kdy budu mít hypoteční úvěr a podepsanou kupní smlouvu. Jenže hypotéku jsem tenkrát nedostala. Podmínky byly přísné a byty po finanční krizi velmi předražené. A v tu chvíli přišla zpráva, že si musím vybrat jiný byt – levnější, takový, na který dostanu úvěr, jinak mám podepsanou směnku a musím ji uhradit. Samozřejmě jsem se lekla, protože jsem si myslela, že tohle je úplně normální postup. Jiné zkušenosti jsem neměla. A tak jsem vybrala levnější (přesto na dnešní tržní ceny drahý) byt na Kladně.

Dostala jsem vizitku na finančního poradce, který prý vše zařídí. Nezařídil nic. Ještě jsem ho poučovala, jak má vyplnit žádost o úvěr a vše i s doklady jsem si sama musela donést na hlavní pobočku dané banky. Tenkrát jsem si říkala, za co a kdo poradce platí, když vlastně pro mě nic moc neudělal? První zkušenosti opravdu šílené 🙁 Odhadce odhadl byt, banka vyplatila kupní cenu a provizi a bylo to. Bydlela jsem a byla jsem spokojená.. Centrum Kladna je krásné.

Než jsem ukončila rodičovskou dovolenou, v bance proběhla reorganizace a nemohla jsem se vrátit. Takže jsem měla 2 měsíce, abych se rozhodla, kam dál.

Věděla jsem, že chci znovu pomáhat lidem a radit jim, jak dosáhnout toho, co si přejí. A přijal mě báječný manažer v Hypoteční bance, a.s. – opět na centrále v Praze. Tentokrát jsem pracovala jako klientský pracovník, takže jsem opravdu lidem radila a pomáhala jim získat informace ohledně stávajícího hypotečního úvěru. Jakékoliv dotazy typu „Jakou výši mimořádné splátky mohu uhradit a kdy?“, „Jak mohu prodat nemovitost, když je v zástavě Hypoteční banky?“, „Kolik zbývá uhradit k datu fixace?“, „Jaký je poplatek za doplacení úvěru mimo fixaci z důvodu prodeje nemovitosti?“, „Jak mohu vyvázat z úvěru spoludlužníka a vyměnit ho za jiného?“ .. a spoustu dalších. Bavilo mě, že jsem pro klienty důležitý mezičlánek, který jim pomáhá získat přesné informace na základě jejich smluvních podmínek. Každý úvěr je totiž jiný a každý je specifický. Opět jsem se snažila být v oboru nejlepší a zpracovávala jsem i nestandardní situace. Nečekaně jsem ale otěhotněla a tím moje téměř 2 letá zkušenost skončila.

Pak jsem se odstěhovala na vesnici v okresu Česká Lípa. Bylo mi jedno, kde strávím mateřskou, protože manžel je zedník a stěhoval se za prací, podřídila jsem se a užívala si tu přírodu.

Byt v Kladně jsem pronajala. Bohužel to nedopadlo dobře. Při prohlídce bytu mi zájemce řekl, že chce byt pro rodiče, že je chce mít poblíž, bude je mít pod dohledem, kdyby potřebovali k doktorovi atd. Chtěl dlouhodobý pronájem, nejlépe na doživotí rodičů. Dokonce chtěl zaplatit na půl roku dopředu, abych mu věřila. Ideální zájemce, řekla jsem si 🙂 Ale bohužel mě nenapadlo si ho ověřit. Známá mi sepsala nájemní smlouvu na dobu neurčitou, dala do ní spoustu věcí, co nájemník nesmí, abych se kryla, kdyby jich tam bydlelo víc, než uvedli. Cokoliv co by Vás napadlo, jsem měla ve smlouvě. Po 3 měsících mi poslal smskou výpověď, že je smlouva diskriminující a mám jim vrátit peníze, nebo mi byt zapálí… Takový stres si neumíte ani představit. Sdělila jsem mu, že má zaslat výpověď poštou a výpovědní lhůta činí 3 měsíce dle smlouvy. Zaplatila jsem si poradu u právníka a ejhle. Smlouva nebyla sepsána dle tehdy platného Občanského zákoníku a skutečně všechny mé podmínky ve smlouvě nebyly v souladu se zákonem. Dále jsem tam neměla rozúčtované zálohy na služby, tudíž byla smlouva neplatná. Rada právníka – raději převzít klíče a nechat je jít. Samožřejmě na půl roku dopředu nezaplatili, ale vrátila jsem kauci, přeplatky na službách, převzala klíče a podepsala předávací protokol. Po jejich odchodu jsem ale zjistila, že mi odstřihli žaluzie a navrtali díry v koupelně na madla, další díry byly ve zdi v pokoji. Tenkrát bych opravdu dala všechno za to, abych nebyla tak důvěřivá a vše zkontrolovala včas… Další nájemníci nebyli ochotní uhradit kauci při podpisu nájemní smlouvy. Platili ji na splátky. Platili 3 měsíce poctivě nájemné. Pak přišel zlom a výmluvy, pozdní platby, žádné platby a zase jen výmluvy.. Před prodloužením smlouvy na další rok platili včas, tak jsem ji prodloužila a situace se vždy znovu opakovala. Takže jsem byla opravdu každý měsíc v nejistotě, kdy a zda vůbec nájemník zaplatí. Dneska už vím z pohledu realitního makléře, jak se takovým klientům vyvarovat, takže nyní mám velmi spolehlivého nájemníka a jsem nadšená. O tom, jak správně pronajmout byt Vám napíši extra článek 🙂

Zpět k té přírodě. Rozhodla jsem se najít si tu budoucnost a vyhlídli jsme si pozemek.

Domluvila jsem si osobní schůzku v realitní kanceláři Reality Deluxe, v České Lípě. Vše, na co jsem se zeptala, mi bylo zodpovězeno. Čekala jsem po první zkušenosti, že hned budu něco podepisovat.. Ale nikdo po mě nic nechtěl. Šlo o nezávaznou schůzku a já byla z přístupu naší realitní makléřky naprosto očarovaná. A protože jsem opravdu pozemek chtěla, podepsala jsem Rezervační smlouvu, uhradila zálohu kupní ceny ve výši 20.000 Kč (cena se odečítá z celé kupní ceny) a pak jsem začla šílet, kde na ten dokonalý pozemek seženu peníze. Byl to risk rezerovat si pozemek, když nemáte zajištěné finance. Ale znáte ten pocit, když něco tak moc chcete a tak moc věříte, že to budete mít??? Věděla jsem, že musím udělat i nemožné, jen abych na něj finance sehnala. Byla jsem na mateřské, takže nic moc pro banku. Manžel je OSVČ, daňové přiznání podle řemesla s odečtem 80% výdajů, tedy vychází zisk skoro nic. V bankách, které jsem oběhala – neřešitelná situace. Zaměstnala jsem nezávisle na sobě 6 finančních poradců. To, co se zdálo, že vyjde, ztroskotalo na technických záležitostech – odhadu orné půdy, která je určená k výstavbě územním plánem obce. Územní plán bude vydán, ale aktuálně je jen příslib ze stavebního úřadu. Takže další komplikace pro banky. Vymýšlím si sama různé varianty – zástava jinou nemovitostí někoho z rodiny (samozřejmě nepřípustné), prodat byt v Kladně? Je na hypotéku, nový odhad by mi uškodil, klesly tržní ceny a zůstatek hypotéky je skoro stejný, jako na začátku a doplatit úvěr z prodejní ceny mimo fixaci úrokové sazby s poplatkem? Nepřístupné. Vymýšlela jsem, až jsem to vymyslela. Vydržela jsem déle, než poradci, kteří mávli rukou po prvním, nebo i druhým propočtem našich příjmů. Dva z nich se snažili dál, ale bohužel bez úspěchu. Ale jejich snahy si cením, opravdu se mnou drželi skoro do konce 🙂 Pak jsem dostala tip na Modrou pyramidu. Ano, ve srovnání s bankami je to opravdu velmi nevýhodné. Ale musela jsem řešit situaci a využít cokoliv, abych mohla uzavřít kupní smlouvu. Dospěla jsem totiž k nápadu: Pokud chci stavět a mít hypotéku na výstavbu RD, musím mít zástavu pro banku. A chci dát pro tento úvěr do zástavy pozemek. Takže musí být pozemek samotný financovaný úvěrem bez zástavy. Povedlo se. Máme to! Teď už jen začít stavět.. Ale to už je to nejmenší po roce úsilí 🙂 Prostě jsem věděla, že to musím vymyslet, protože pozemek tak moc chci..

Opět končila rodičovská dovolená. A jakmile se blížila otázka zaměstnání, byla jsem zoufalá. Není tu práce pro mě? Hledám cokoliv, kde budu užitečná lidem. Hlavně ne do fabriky, to není pro mě. Už jsem opravdu nevěděla, co mám hledat. Až najednou…. Jsem našla inzerát, že v Reality Deluxe rádi přivítají nové kolegy. Byla jsem nadšená a ani jsem nezaváhala. Poslala jsem životopis, s radostí přijala pozvání na pohovor a byla jsem přijatá. Tím začla moje nová životní etapa a já věřím, že Vám všem užitečná budu!

Zde je odkaz na inzerát, třeba osloví i Vás 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=yA1Jp7WFPTs

Díky mým zkušenostem z předchozích zaměstnání, díky zkušenostem ze strany klienta – kupce nemovitosti a pronajímatele, mám široký nadhled a umím se vcítit do dané situace a tím spíše Vám pomoci přesně tak, jak potřebujete. I špatné zkušenosti jsou zkušenosti. Můžeme se z nich ponaučit a ovlivní to náš postoj. Na základě první zkušenosti s realitkou vím, že nechci být taková, jako ostatní makléři, kteří vrhají špatné světlo na tuto profesi. Já budu jiná – JSEM jiná! Jsem chápavá, spolehlivá, trpělivá a pomůžu Vám s prodejem i koupí nemovitosti. Při prodeji Vám pomůžu se správnou marketingovou prezentací nemovitosti, pomohu Vám nacenit nemovitost a sehnat kupce co nejdříve. Neříkám, že už kupce mám – tak, jako mají v oblibě říkat ostatní. Já jsem upřimná. Nemám ho u sebe, ani vedle sebe, ani za zády, nebo na zádech .. ale udělám všechno pro to, abych ho pro Vás měla rychle. Pro kupující pomohu zajistit hypoteční úvěr tak, aby proběhl co nejrychleji, bez komplikací a s rozumnou výší splátky.

Věřím, že se mnou budete spokojení, chci být ve své profesi nejlepší a pro Vás – jsem to nejlepší ! 🙂

A věřte, že tak, jak jsem bojovala za finance na pozemek, budu bojovat všemi nástroji i pro Vás a udělám i nemožné, aby všechno dopadlo úspěšně. Já totiž dokážu zázraky…